De overheid onderzoekt of er in de toekomst minder geld kan worden uitgegeven, onder andere aan de AOW. De Seniorencoalitie, waar ook KBO Noord-Holland onderdeel van uitmaakt, vindt bezuinigen op deze basisvoorziening een slecht idee. De AOW is voor miljoenen ouderen de basis van hun inkomen. Daar moet niet verder op worden bezuinigd.
De Seniorencoalitie heeft haar inbreng over de toekomst van de AOW gedeeld met de ambtenaren die het onderzoek uitvoeren. Daarin staat onder andere dat de AOW de afgelopen jaren al meerdere keren is aangepast en versoberd. Daardoor is en blijft de regeling betaalbaar.
De Seniorencoalitie realiseert zich dat er de komende jaren grote uitgaven nodig zijn, bijvoorbeeld op het gebied van defensie en veiligheid. Dat vraagt om politieke keuzes. Maar de AOW is niet de juiste plek om deze middelen te vinden. Het is geen luxe voorziening, maar een volksverzekering die voor alle ingezetenen van Nederland geldt, ongeacht inkomen, vermogen of arbeidsverleden. De AOW is een universele basisvoorziening en een van de belangrijkste pijlers van het Nederlandse socialezekerheidsstelsel.
Dat betekent niet dat de AOW op onderdelen niet toekomstbestendiger kan worden gemaakt. Integendeel. Wij zien ruimte voor verbeteringen die aansluiten bij maatschappelijke ontwikkelingen.
Eenvoudigere regels rond samenwonen
- De huidige AOW-regels zijn ingewikkeld en kunnen samenwonen financieel onaantrekkelijk maken, bijvoorbeeld bij mantelzorg. Dat moet eenvoudiger en eerlijker.
- Gerichtere opbouw van rechten
Een minimale opbouwperiode van bijvoorbeeld tien jaar kan bijdragen aan een evenwichtiger systeem. - Vrijwillig doorwerken beter mogelijk maken
Ouderen die na hun AOW-leeftijd willen blijven werken, moeten daar meer ruimte voor krijgen. Dat moet altijd vrijwillig zijn en passen bij hun gezondheid, wensen en levensfase.
Als er financiële offers nodig zijn, pleiten wij ervoor deze breed en naar draagkracht te verdelen, waarbij de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Dat is eerlijker en maatschappelijk beter uitlegbaar dan het aantasten van een basisvoorziening.
De kern van onze boodschap is helder: de AOW is geen kostenpost om te beperken, maar een fundament om te beschermen. Het biedt zekerheid aan huidige én toekomstige generaties en vormt de basis onder vertrouwen in overheid en pensioenstelsel.
